Viestarts Gailītis. Ciparotā grāmatniecība [par Dd dalību Latvijas Grāmatu izstādē 2003] // Diena: Speciālizlaidums. – 6.lpp.

Šogad grāmatu izstādē var iepazīties ar vairākiem projektiem, kuros literatūra nav grāmatas sinonīms

Trīsdimensionālā animācijā konstruēta galva asociējas ar Kraftwerk, kiborgiem vai datorspēlēm. Šoreiz ekrānā rotē dzejnieka Aleksandra Čaka galva Digitālās darbnīcas izpildījumā. Multimediju ienākšana latviešu grāmatniecībā ir viena no Latvijas grāmatu izstādes 2003 šāgada tēmām. Ciparotā grāmatniecība prezentēs četrus darbus — katru atšķirīgu, taču visus vieno spīdīgā ripa, uz kuras uzklāta literatūra, dzeja un folklora.

Čaka CD-ROM — Jānis Mitrēvics un Digitālā darbnīca sadarbībā ar Aleksandra Čaka memoriālo muzeju

Pulksteņa tikšķi, ielas skaņas, peles klikšķi — tā jaucas simulēta Aleksandra Čaka un CD-ROM apmeklētāja pasaule. Šis vērienīgais multimediālais ieskats Rīgas dzejnieka dzīvē ir enciklopēdisks, nostalģisks, vienlaikus izklaidējošs. «Kas tad ir muzeju mērķauditorija? Skolēni un tūristi,» vaicā un atbild mākslinieks Jānis Mitrēvics, Digitālās darbnīcas (www.dd.lv) galva. Stāsts par Čaku ir veidots sadaļās — Dzimta, Skolas, Dzīvesvietas, Darbavietas, Biedrības, Draugi un, protams, Sievietes un Dzeja. «Tas ir ļoti demokrātisks medijs, katrs klikšķina, uz ko vien vēlas,» stāsta Jānis Mitrēvics. Uzklikšķini uz Sievietēm — noklikšķ spici papēdīši. Milda, Anita, Angelika… Kad kursors ir uz Leontīnes, no datora sāk plūst mūzika, kas sunim sāktu likt gaudot aiz skumjām. Ieskaties vēstules tekstā un izkūsti. Čaka dzejolis J.V.Staļinam ne tuvu nav tik romantisks.

Dzejas sadaļā lasāma ne tikai dzeja, bet skatāms arī tās autors mākslā un bohēmā, draugu Niklāva Strunkes, Kārļa Baltgaiļa, Jāņa Liepiņa darbos. Skolas sadaļā uzzinām, ka Aleksandra ģimnāzijas audzēkņa Aleksandra Čadaraiņa prāts jau no laika gala bija virzīts uz poētisko, nevis prozaisko. Piecu baļļu skalā viņa liecībā dominē trijnieki. Tikai reliģijas mācībā un vēl pāris priekšmetos topošais dzejnieks spīd ar piecniekiem. «Mūsu filozofija ir izmantot multimediju iespējas pilnībā, nevis tikai izkrāsot bildīti. Čaka CD būs 3D modelēšana, animācija, fotogrāfija, zīmējumi, teksts, video. Lietas, ko varbūt nevar muzejā ņemt rokā, šeit var aplūkot tuvu,» stāsta Jānis Mitrēvics. Lieliskais Čaka projekts jau gadu ir tapšanas stadijā. «Materiālu vākšana aizņem visilgāko laiku. Tas Čaka muzejam ir papildu darbs,» paskaidro Jānis Mitrēvics. Ko nevar atrast, var simulēt, piemēram, filmu, kurā attēlots Čaks rakstot. Tikai vērīgāk paskatoties, var pamanīt, ka Čaka baltais olveidīgais pakausis un rociņa, rakstot dzeju, šūpojas nemainīgā ritmā.