Pabeigta jaunā RSU Anatomijas muzeja izveide // www.lsm.lv

 

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ir noslēdzies jaunā Anatomijas muzeja izveides projekts, kas ilga piecus gadus. Muzeja iecere tapa 2015. gadā, savukārt 2020. gadā tika pabeigti būvdarbi un iekārtota ekspozīcija, informēja muzeja pārstāvji.

Pirms pieciem gadiem tapa ideja atjaunot Anatomikuma teritorijā esošo vēsturisko staļļa ēku, izvietojot tajā Anatomijas muzeju. Kā skaidroja muzeja pārstāvji, ēka ir celta 19. gadsimtā un iekļauta Rīgas vēsturiskā centra teritorijā, kas paredz īpašas prasības tās pārbūvei. Ēka laika gaitā kalpojusi par stalli, mācību telpām un noliktavu.

Salīdzinoši nelielās ēkas pārbūve par muzeja ēku bija komplekss un sarežģīts projekts, norādīja muzejā. Ēkā tika izbūvēts pagrabstāvs, tā rakšanu veicot no ēkas iekšpuses. Tāpat ēkai tika pārbūvēts jumts un izveidotas divas jaunas piebūves. Šobrīd ēka atbilst visām mūsdienu prasībām par vides pieejamību, uzsvēra muzejā. Tās iekštelpās ir izbūvēts lifts, kas savieno abus ēkas stāvus virszemē un pagrabstāvu. Ēkas kopējā platība vēsturiski bija 408,7 m2, savukārt pēc pārbūves tā ir 618,3 m2. Būvdarbu kopējās izmaksas ir 2,7 miljoni eiro, kas segti no RSU pašu pelnītajiem līdzekļiem.

RSU rektors profesors Aigars Pētersons uzsvēra: “Rīgas Stradiņa universitāte ir vadošā veselības aprūpes un medicīnas universitāte mūsu valstī un ārvalstu studentu flagmanis Baltijā. Universitātes ilgtermiņa attīstības stratēģija paredz studiju infrastruktūras modernizēšanu un jaunāko informācijas tehnoloģiju ieviešanu studiju procesā. RSU ir renovējusi vēsturisku ēku Anatomikuma teritorijā, kurā tagad izveidots moderns muzejs. Jaunais RSU Anatomijas muzejs ir nozīmīgs ilgtermiņa ieguldījums medicīnas izglītības un zinātnes attīstībā Latvijā.”

“Vēsturisku ēku rekonstrukcijas projekti SIA “Velve” kā būvniekiem ir īpašs prieks un arī izaicinājums. Izaicinājums tāpēc, ka nereti – kā arī šajā gadījumā – ir jāievēro virkne būtisku nosacījumu ēkas pārbūvē. Tomēr prieks un gandarījums ir daudz lielāks, jo vēsturisku ēku pārbūve mums vienmēr ļāvusi īstenot savu galveno misiju – radīt paliekošas vērtības. Ziņu, preču un ēku viendienīšu laikmetā, kādā šobrīd dzīvojam, katra vēsturiska būve, kas gūst jaunu dzīvību, katra pamatīga celtne, kas saglabāsies nākamajām paaudzēm, ir visu ieguldīto pūļu un izaicinājumu vērta,” pauda SIA “Velve” valdes priekšsēdētājs Kaspars Rokens.

2020. gadā atjaunotajā ēkā tika iekārtota ekspozīcija. Ekspozīcijas kuratores ir RSU Anatomijas muzeja speciālistes Ieva Lībiete un Ilze Sirmā. Ekspozīcijas projektu un realizāciju veidoja kompānija “DD Studio” radošā direktora, mākslinieka Jāņa Mitrēvica vadībā. “Veidojot Anatomijas muzeja ekspozīcijas koncepciju, vēlējāmies saglabāt vēsturisko eksponātu unikalitāti. Mūsu komandas mērķis bija radīt mūsdienīgu un apmeklētājiem saistošu stāstu par cilvēka uzbūvi, arī pieskarties tā iekšējai bezgalībai. Arī izmantot dažādu informācijas nesēju risinājumus un veidot atbilstošu ekspozīcijas vidi,” norādīja “DD Studio” radošais direktors Jānis Mitrēvics.

“Mūsu kopīgais mērķis bija saprast, kā šī unikālā kolekcija, kas 20. gadsimta pirmajā pusē veidota mācību vajadzībām, var būt lietderīga un interesanta mūsdienu muzeju apmeklētājam. Manuprāt, tas mums ir izdevies lieliski. Ļoti interesanti, vai apmeklētāji domās tāpat. Tāpēc ar nepacietību gaidām brīdi, kad epidemioloģiskā situācija mums atļaus vērt durvis apmeklētājiem,” komentēja RSU Anatomijas muzeja vadītāja docente Ieva Lībiete.

RSU Anatomijas muzejā esošā kolekcija ir Nacionālā muzeja krājumu daļa. Muzeja kolekcija sastāv no aptuveni 6000 objektu. Tie ir cilvēka normālās un patoloģiskās anatomijas preparāti, embrioloģijas, teratoloģijas (iedzimtās anomālijas), salīdzinošās anatomijas kolekcijas, kā arī plašs antropoloģiskais materiāls, kas iegūts izrakumos un ekspedīcijās 20. gadsimta 20.–30. gados. Lielākā daļa no objektiem ir izstādīti jaunajā ekspozīcijā. Muzeja vēsturiskā kolekcija ir papildināta ar multimediāliem un interaktīviem risinājumiem.

Muzeja ekspozīcija kalpos arī kā studiju un pētniecības vieta medicīnas studentiem, kā arī Latvijas skolu skolēniem.

Jaunais muzejs apmeklētājiem tiks atvērts, tiklīdz to valstī ļaus epidemioloģiskā situācija.

Interneta resursi: www.lsm.lv