Ilze Zveja. Multimediju izdevumu birums [par projektu „Garīgā maize” un Ojāra Vācieša biogrāfisko multimediju disku] // Kultūras Forums
Jūnija sākumā Garīgās maizes kastēs grāmatnīcās būs atrodami Latvijā veidoti digitālie multimediju diski. Arī jaunākais izdevums – Ojāra Vācieša biogrāfisks multimediju disks. Abi projekti ir Dd studio un Dd laboratory iecere. Droši vien tur iederētos arī multimediju DVD TEC–1.
Ojāra Vācieša biogrāfiskais multimediju disks ir virtuāls dzejnieka muzejs, kura centrā ir stāsts par viņa dzīvi. Par laiku un telpu, kurā dzīvoja Ojārs Vācietis, par viņa laikabiedriem un tuviniekiem, iespēja skatīt 20. gadsimta Latviju Ojāra Vācieša acīm. Ieva Ķīse, O. Vācieša memoriālā muzeja direktore un viena no diska koncepcijas autorēm saka, ka diskā parādīti tie dzejnieka dzīves aspekti, ko pilnībā nevar atklāt memoriāla telpās. Kā lielāko izdevuma vērtību viņa min Ojāra Vācieša dzejas klātbūtni diskā, turklāt lielākā daļa dzejoļu skan paša dzejnieka lasījumā. Ojāra Vācieša biogrāfiskais multimediju disks apvieno interaktīvas iespējas, kas diska lietotājam ļauj pašam veidot gan ekrāna vizuālo, gan skaņas dizainu. Ekrāns ir veidotas kā virtuāls rakstāmgalds ar iespēju uz tā izkārtot un aplūkot dažādus objektus: fotoattēlus, dzejoļu klades, grāmatas, nozīmīšu kolekcijas un citus priekšmetus.
Disku veidojuši Jānis Mitrēvics, Ieva Ķīse, Zinta Pencele, Miks Mitrēvics, Krists Poreiters, Pauls Bankovskis un Jēkabs Nīmanis.
Garīgās maizes stendi būs atrodami Jāņa Rozes, Valtera un Rapas, kā arī I. Zeberiņa – Jumavas grāmatu tīkla veikalos. Projekta mērķis ir iepazīstināt plašāk ar multimediju informatīvajām un mākslinieciskajām iespējām un piedāvāt vienkop izdevumus, kas mūzikas veikalu plauktos vai muzeju stendos bieži paliek nepamanīti. Sākotnēji Garīgās maizes kolekcijā būs trīs Dd laboratory un Dd studio veidotie multimediju diski: O. Vācieša biogrāfiskais multimediju disks, A. Čaka biogrāfiskais multimediju disks un disks rainis_2005.lv; arī jauno mediju kultūras centra RIXC veidotais pētījums par bijušo militāro objektu – Irbenes radioantenu RT:32 ACOUSTIC.SPACE.LAB, laikmetīgās mākslas centra izdotais multimediju disks Robežpārkāpēji. 80. gadu māksla un apvienības Orbīta multimediju disku komplekts Orbīta 4 un Tildes izdotā datorenciklopēdija Latvijas Vēsture. (..)