Video: Dāvids un Jānis Mitrēvici par Dd studio īstenoto Jaunavas torņa ekspozīciju Baku // www.arterritory.com

Izstāde un ekspozīcija tradicionāli tiek nošķirtas. Izstāde ir uz īsu brīdi, kamēr pastāvīgā ekspozīcija tiek taisīta teju uz mūžīgiem laikiem. Bet tas ir stereotips, jo šobrīd ekspozīcijas sāk pielīdzināties izstādēm – tiek veidotas uz noteiktu laiku, ar noteiktu domu un noteiktu tehnoloģiju. Nav jāizliek visi muzeja fondi, ir jāizstāsta viens skatpunkts. Te parādās tā laika robeža, jo ne tikai tehnoloģijas noveco, bet arī attieksme un redzējums kādā brīdī vairs nederēs,” video intervijā Arterritory.com stāsta Dd studio radošais direktors Jānis Mitrēvics.

Dd studio jau 13 gadus darbojas dizaina projektu izstrādes un realizācijas jomā un ir guvis starptautisku atzinību, veidojot mūsdienīgas muzeju ekspozīcijas. 2013. uzņēmumam bija veiksmīgs gads. Dd studioprojektēja un realizēja jauno ekspozīciju Latvijas Tautas Frontes muzejam, kura ir atvērta kopš oktobra. 2013. gadā saņemta speciālbalva EMYA 2013 (European Museum of the Year Award) par Gobustānas petroglifu muzeju Azerbaidžānā. Cildinošās atsauksmes par Gobustānas muzeju un tā starptautiskie panākumi ļāva uzsākt vairākus jaunus projektus Azerbaidžāna, tai skaitā arī Jaunavas torņa ekspozīciju. 

Jaunavas tornis ir augsta, robusta, neparastas formas akmens būve, kas atrodas Baku vecpilsētas teritorijā, pašā pilsētas sirdī. Ziņas par Jaunavas torņa vecumu ir pretrunīgas, tas tiek datēts amplitūdā no 3. gadu tūkstoša pirms mūsu ēras līdz 12. gadsimtam mūsu ērā, kad tas tika izmantots pilsētas aizsardzībai. Gadsimtu gaitā tas iezīmējis vecpilsētas centru un, kā jau nozīmīga celtne, ir leģendām apvīts, slavenākā no tām stāsta par jaunavu, kas nolec no torņa, lai tai nebūtu jāprec bagātais hans. Leģendas un pats tornis kalpojis par iedvesmas avotu māksliniekiem, dzejniekiem un komponistiem, tam veltīta pirmā azerbaidžāņu mākslas filma un pirmais azerbaidžāņu balets. 60. gados tornī tika izveidots muzejs. No 2011. līdz 2013. gadam vēsturiskā celtne tika vērienīgi restaurēta un tagad gaida apmeklētājus uz jaunu pastāvīgo ekspozīciju, kas veltīta Jaunavas tornim un tā vēsturei Baku kontekstā. Baku vecpilsēta Ičerišeher un Jaunavas tornis ir iekļauti UNESCO kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā. 

Šobrīd Dd studio ir sekmīgi pabeidzis interaktīvas muzeja ekspozīcijas izveidi Baku galvenajā vecpilsētas vēsturiskajā objektā, Jaunavas tornī, kas kopā ar Baku vecpilsētu Ičerišeher ir iekļautsUNESCO kultūrvēsturiskajā mantojumā. Gadu mijā jauno ekspozīciju pieņēma Azerbaidžānas Republikas prezidents Ilhams Alijevs, un tagad, pēc vērienīgas torņa restaurācijas un mūsdienīgas ekspozīcijas izveides, tas ir atvērts apmeklētājiem. 

Projekta radošais direktors Jānis Mitrēvics stāsta: “Atpazīstamība Azerbaidžānā pēc Gobustānas muzeja palīdz sarunās ar potenciālajiem klientiem un vienlaikus arī uzliek pienākumu strādāt pēc visaugstākajiem standartiem. Gobustānas muzeja novērtējums starptautiskajā līmenī latiņu ir pacēlis ļoti augstu un no mums gaida vislabāko. Bet tā ir mūsu pieeja – piesaistīt labākos dažādu nozaru speciālistus un rezultātā radīt konkurētspējīgu produktu, ko novērtē ne tikai lokāli, bet starpvalstu mērogā.”

Darbu pie projekta Dd studio uzsāka 2012. gada nogalē, un tas bija ļoti intensīvs un izaicinājumiem piesātināts. Jaunavas tornis ir svarīgs ikvienam Azerbaidžānas iedzīvotājam, un ar tā izpēti nodarbojušies daudzi kultūrvēsturiskā mantojuma pētnieki, kuru versijas par torņa pagātni un nozīmi var būt ļoti atšķirīgas un pat pretrunīgas. Tādēļ satura speciālistiem, veidojot kopējo muzeja stāstu, uzdevums bija atainot uzskatu un versiju daudzveidību, vienlaikus apvienojot to kopīgā stāstā. Un tā kā Jaunavas tornis ir pilsētas galvenais simbols, lēmums uzticēt muzeja izveidi tajā ārzemju kompānijai uzlika Dd studio papildu atbildību. 

Dd studio mērķis bija izveidot mūsdienīgu muzeju, kurā tiktu izmantoti dažādi multimediji un inovatīvas tehnoloģijas, lai jaunā muzeja ekspozīcija būtu interesanta dažādām paaudzēm un interešu grupām. Svarīgs bija klienta uzstādījums – izveidot ekspozīciju, kurā apmeklētājs varētu atgriezties no jauna un arvien atklāt ko interesantu. Uzņēmuma direktors Dāvids Mitrēvics uzsver: “Veidojot muzeja ekspozīciju, mēs lielu darba daļu ieguldām satura izpētē, jo tikai tā iespējams atrast vispiemērotāko veidu, kā parādīt muzeja rīcībā esošos materiālus apmeklētājam interesantā veidā. Tā kā materiālu apjoms ir bagātīgs, izvēlamies arī atbilstošus multimediju risinājumus, kas dod iespēju saglabāt lielu informācijas apjomu un vienlaikus to apmeklētājam izstāstīt saistoši.” 

Veiksmīgai ekspozīcijas izveidei tika piesaistīti dažādu jomu speciālisti, piemēram, scenogrāfs Reinis Dzudzilo, mākslinieki Kaspars Groševs un Darja Meļņikova, režisore Kristīne Kursiša, operatori Raivo Karro, Jānis Šēnbergs un Valdis Celmiņš, tēlniece Liene Mackus un vēl citi, kopā veidojot gandrīz 40 cilvēku lielu projekta komandu. Projekta ietvaros Dd studio sadarbojās ar austriešu uzņēmumu Studio Erich Pummer GmbH, kas veica torņa restaurāciju. Viņu zināšanas un atbalsts bija nepieciešams, lai vēsturiskajā celtnē varētu realizēt mūsu ieceres.  

Kopumā Jaunavas torņa ekspozīcija apskatāma 8 zālēs, katra veltīta savam torņa vēstures aspektam un noslēdzas ar skatu platformu uz torņa jumta, dodot iespēju salīdzināt vēsturisko Baku ar mūsdienu lielpilsētu.

Interneta resursi: www.arterritory.com