Latvijas digitālais dizains izceļas multimediju festivālā FIAMP [par Jūrmalas digitālo ekspozīciju un tās balvu] // www.km.gov.lv

Starptautiskā audiovizuālā un multimediju festivāla FIAMP 2007 konkursā arī šogad Latviju pārstāvēja Dd laboratory un Dd studio ar kopprojektu – Jūrmalas pilsētas muzeja digitālā ekspozīcija, – iegūstot speciālbalvu par bagātīgu dokumentālā materiāla izmantošanu un veiksmīgu montāžu digitālajā ekspozīcijā.

Par projektu

Projekts „Jūrmalas pilsētas muzeja digitālā ekspozīcija” tika īstenots trīs posmos, kuros vizuāli un dokumentāli tiek atspoguļota kūrorta attīstība Jūrmalā 19. un 20. gadsimtā.

Pirmā posma ietvaros digitālā ekspozīcija iepazīstina ar piejūras kūrortu pirmsākumiem, galveno uzmanību pievēršot Rīgas Jūrmalas pludmalēm un atpūtas kompleksiem.

Otrajā projekta izstrādes posmā tika vizuāli atdzīvināts laiks no 19. gs. beigām līdz 20. gs. 30. gadiem. Piedāvāts apskatīties video materiālu par izklaides iespējām un koncertdzīvi Rīgas Jūrmalā, ļaujot sajust tā laika gaisotni un noskaņu. Ekspozīcija piedāvā iespējas virtuāli izstaigāt Rīgas Jūrmalas rajonus, Ķemeru parkus un noskatīties dokumentālus kadrus par peldēm dūņu vannās u.c. ārstnieciskām procedūrām Ķemeru sanatorijā 20. gadsimtā.

Trešais – noslēdzošais projekta posms iepazīstināta ar Jūrmalu padomju laikā. Ekspozīcijā iekļauti dokumentāli video materiāli, kas iepazīstina ar atpūtniekiem no visas Padomju Savienības, kuri tolaik Jūrmalā uzkrāja spēkus un atguva veselību atpūtas namos un sanatorijās. Iespējams ielūkoties arī padomju laika pasākumu un svētku norisēs, kas nereti to pārspīlēti plašā vēriena dēļ robežojās pat ar komiskumu. Ekspozīcija stāsta arī par tolaik pārpildītajām Jūrmalas pludmalēm un iepazīstina ar dzīvi pionieru nometnēs. Savukārt, skanot laikam atbilstošai mūzikai, ikviens ir aicināts virtuāli izstaigāt padomju Jūrmalas simbolu – restorānu „Jūras pērle” un pa tā logiem nolūkoties saulrietā.

Par balvu

Dd laboratory direktors Jānis Mitrēvics uzsver starptautisko konkursu un festivālu svarīgo nozīmi tieši vietējā mērogā: „Starptautiska mēroga apbalvojums ir kā atskaites punkts, ka esam līmenī; kā atskaites punkts un pārbaude pašiem sev.” Un piebilst, ka Jūrmalas muzeja digitālās ekspozīcijas projekta apbalvojums nav pirmais no starptautiski atzītiem Dd laboratory un Dd Studio kopprojektiem. „Loterijā var vinnēt vienreiz, taču divas reizes pēc kārtas tā nenotiek. Tas vien apstiprina mūsu konkurētspēju arī ārpus vietējā mēroga.”

Par festivālu

Festivāls FIAMP 2007 norisinās jau vairākus gadus un to organizē AVICOM un ir prestižs pasākums multimediju jomā ar specializāciju kultūras mantojuma saglabāšanā un izplatīšanā. Šī festivāla konkursā piedalās kompānijas no visas pasaules un tajā ir ļoti augstas prasības darbu kvalitātei. Laureātu vidū ir arī Kanādas Nacionālā galerija (Kanāda, Otava), kas saņēma balvu par virtuālo ekspozīciju interneta vidē; National Palace Museum (Taipei, Taivāna) par savas interneta mājas lapas izveidi, kā arī balvu par projektu „Adventures in the National Palace Museum”, Horvātijas Modernās mākslas muzejs (Horvātija, Zagreba) par īsmetrāžas kino u.c laureāti no Austrālijas, Francijas un Brazīlijas.

Apbalvošanas ceremonija notiks šī gada jūnijā Parīzē. AVICOM** un FIAMP pārstāvji uzsver šīs ceremonijas nozīmīgumu, teikdami, ka tā ir „festivāla kulminācija. Ar šo ceremoniju mēs godinām laureātus un viņu darbus, apliecinām, cik ievērojams ir darbs, kuru ieguldījuši muzeji, kompānijas un filmu režisori, lai saglabātu un izplatītu kultūrmantojumu.”

Festivāla FIAMP 2006 konkursā Dd laboratory un Dd Studio kopprojekts multimediju disks rainis_2005.lv ieguva zelta godalgu kategorijā CD-ROM / DVD-ROM. Tajā pašā gadā konkursa finālam nominēts bija arī Dd laboratory un Dd Studio darbs – Aleksandra Čaka biogrāfiskais multimediju disks. Dd Studio ir piedalījušies arī FIAMP 2002 ar Ventspils muzeja digitālo ekspozīciju, kura arī bija nominēta finālam.