Ieva Laube. Dd studio un “Kino Skapis” plūc laurus Kanādā // www.arterritory.lv

Digitālā dizaina un multimediju uzņēmums Dd studio pērnā gada vasarā izstrādāja projektu “Kino Skapis”, kas veidota kā interaktīva ekspozīcija Rīgas Kino muzejam. Pagājušajā nedēļas nogalē projekts apbalvots ar sudraba godalgu starptautiskajā multimediju mākslas festivālā FIAMP 2012, Monreālā! Jāpiebilst, ka šī uzņēmuma vēsturē ir jau ceturtā šajā festivālā iegūtā balva.

Runājot par Dd studio, nevar nepieminēt, ka viens no vērienīgākajiem projektiem, kuru viņi īstenojuši, ir šogad realizētā ekspozīcija Gobustānas Nacionālā kultūrvēstures rezervāta muzejam Azerbaidžānā, kurā apkopotas kultūrvēsturiskās liecības par cilvēku attīstību un akmens laikmetu šajā reģionā, un projekciju veidā tiek stāstīts par klinšu gleznojumiem jeb petroglifiem. Uzņēmums veidojis arī Ojāra Vācieša biogrāfisko multimediju disku kā virtuālu pastaigu cauri dzejnieka dzīvei, kā arī dzejnieka un rakstnieka Imanta Ziedoņa 70 gadu jubilejai veidotu biogrāfisku multimediju stāstu, par kuriem saņēmuši radošās meistarības ordeņus ADWARDS festivālā Rīgā (2007 un 2009) un godalgu GOLDEN HAMMER (2006). Dd Studio jau iemantojuši starptautisku atpazīstamību.

Digitālā ekspozīcija “Kino Skapis” mūsdienīgā veidā stāstīs par Latvijas kino vēsturi un tradīcijām – izcilām filmām un neaizmirstamām personībām, un Rīgas Kino muzejā tiks atklāta 2013. gada pavasarī. Ekspozīcijas satura koncepcijas autores ir Agnese Zeltiņa, Dita Rietuma, Elīna Reitere, Ilze Gailīte-Holmberga un Zane Balčus.

Uz Arterritory.com ekspress intervijas jautājumiem atbildes sniedz Dd studio dibinātājs un radošais direktors Jānis Mitrēvics un digitālās ekspozīcijas “Kino Skapis” projekta vadītāja Sanita Kossoviča.

Pastāstiet plašāk, par ko saņēmāt balvu šajā festivālā?

Dd studio saņēma sudraba godalgu kategorijā “Interaktīva multimediju māksla” par Rīgas Kino muzejam radīto digitālās ekspozīcijas daļu “Animācija”. Tā ir dzīvespriecīga, krāsaina un jautra sadaļa; slīdoši mākoņi, dauzonīgas lelles, līstošs lietus un tam visam pa vidu Latvijas animatori. Šī digitālās ekspozīcijas sadaļa iepazīstina ar spilgtākajiem no tiem. Lai piesaistītu bērnus un jauniešus, ir radīta interaktīva spēle, kuras laikā ir jāizveido leļļu orķestris un pašam jārada muzikāla kompozīcija. Lai gan ar šo spēli labprāt aizraujas arī cienījama vecuma ļaudis.

Ar ko prestiža ir šī FIAMP balva?

Festivāls FIAMP 2012 (International Audiovisual Festival on Museums and Heritage) norisinās jau kopš 1996. gada, to organizē AVICOM (Muzeju starptautiskā audio-vizuālā komiteja) un noteikti vērtējams kā prestižs pasākums multimediju jomā ar specializāciju kultūras mantojuma saglabāšanā un izplatīšanā. Festivāla konkursā piedalās kompānijas no visas pasaules, un pastāv ļoti augstas prasības darbu kvalitātei. Laureātu vidū šogad ir arī National Palace Museum (Taivāna), Musee de l’Air et de l’Espace (Francija), Musee du quai Branly (Francija), Mc Cord Museum (Kanāda), Musee de la civilisation (Kanāda) u.c. laureāti no Vācijas, Portugāles, Spānijas un Itālijas.

Kas ir šis projekts “Kino Skapis”? Vai varat pastāstīt par to ko vairāk, kādas tēmas tiks ietvertas un kā izpaudīsies digitālā ekspozīcija?

Rīgas Kino muzejs uzticēja Dd studio izstrādāt tieši ekspozīcijas “Kino skapis” digitālās programmas. Ekspozīcija kopumā apvieno informāciju par Latvijas kino vēstures būtiskākajām tēmām, personībām un tendencēm no kino pirmsākumiem līdz mūsdienām. Ietvertas sešas tēmas. Pirmā tēma – Latvijas un pasaules laika lineāls, kas attēlots kā ceļš un ir laika un kustības simbols. Šo ceļu mērojot, apmeklētājs iepazīst, kā attīstās kino, un var salīdzināt, kas noteiktā laikā notiek pašmāju un kas pasaules kinomotogrāfā. Otrā tēma – Latvijas kino pirmsākumi; par tiem tiek izstāstīts Latvijas ainavā, kur klātesoša kā teicēja ir filmēšanas kamera. Trešā tēma – Rīgas poētiskā dokumentālā kino skola; vide ir radīta liriska un sevišķi ir izceltas dizaina detaļas, virsraksti šķiet burtiski iztamborēti. Ceturtā tēma – animācija; viskrāsainākā un jautrākā sadaļa, pie kuras strādāja Dd studio. Piektā tēma – kino tapšana padomju laikā; vide pretēji dzīves pelēkumam, ko varētu sagaidīt, ir radīta tālaika šika elektrokrāsās, gluži vai plakātiska. Sestā tēma – kinozvaigznes; sadaļa izstrādāta kā zvaigžņota debess, kurā ir tikai divi zvaigznāji – aktieru un režisoru. Ekspozīcijā daudzslāņaini sadarbojas teksts, attēli, filmu fragmenti un audiomateriāli. Papildus izklaidei tiek piedāvāts izspēlēt divas spēles. Vienā no spēlēm ir jau pieminētais leļļu orķestris, savukārt tēmai par padomju laiku kino ir jādemonstrē savas spējas lasīt starp rindiņām un atpazīt fragmentus, kas “neizgāja cauri” pastāvošajai cenzūrai.

Cik ilgs bija darbs pie šī projekta?

Pie digitālās ekspozīcijas mēs strādājām pusgadu. Sākām strādāt 2010. gada nogalē un svinīgi pabeidzām 2011. gada jūnija mēnesī.

Interneta resursi: www.arterritory.com